„Oldboy. Zemsta jest cierpliwa” (2013), reż. Spike Lee

Film w reżyserii Spike’a Lee z 2013 roku jest swego rodzaju remakiem, a także próbą przeniesienia na grunt amerykański filmu „Oldboy” z 2003 w reżyserii Chan-wook Parka. Obydwa dzieła opowiadają tę samą historię: mężczyzna po wielu latach więzienia musi wytłumaczyć sobie i oprawcy, dlaczego został uwięziony i z jakiego powodu wyszedł na wolność. Koreański oryginał okazał się sukcesem, bardzo dobrze przyjętym przez krytykę oraz publiczność. Jednakże, amerykańska wersja filmu nie przypadła do gustu wielu osobom. Główna fala krytyki spadła na Lee za to, że złagodził elementy pojawiające się u Parka i zmienił w znacznym stopniu fabułę dzieła.

„Oldboy” Spike’a Lee na pewno nie jest filmem idealnym, jednak posiada zalety, dzięki którym staje się on dziełem interesującym. Nie należy go oceniać, porównując do oryginału, bo jest to krzywdzące, tylko jako autonomiczne dzieło, które bazuje na innym. Lee chciał opowiedzieć tę historię po swojemu, bez zbytniego oglądania się na to, co było wcześniej.

Film afroamerykańskiego reżysera cechuje przytłaczająca atmosfera (podkreślana przez kręcenie w ciemnych lokacjach, albo użycie odpowiednich filtrów), która utrzymuje się przez cały seans. W opowiadanej historii nie ma miejsca na rozluźniające żarty, pojawiające się we wcześniejszych dziełach Lee. Jest to chyba jego najmroczniejszy film. Możliwe, iż to sprawiło, że aż tak dużej liczbie osób omawiane dzieło się nie spodobało. Jednakże ten element jest najsilniejszym i paradoksalnie najjaśniejszym punktem tej, bądź, co bądź, mrocznej historii. Thriller ten ukazuje degradację człowieka i to, do czego jest zdolny, gdy nie ma nic do stracenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *